Питрәч районының Әлбәдән авылында крепость төзеләчәк

2019 елның 17 мае, җомга

Питрәч районы чираттагы зур фестивальне үткәрүгә әзерләнә. Бу юлы бу - "Әлбәдән" хәрби уеннары", ул 21-23 июнь көннәрендә Әлбәдән авылында, Брест ныгытмасының легендар сакчысы, Советлар Союзы Герое Петр Михайлович Гаврилов Ватанында узачак. Фестивальдә төрле мәйданчыклар эшләячәк - фестиваль кунаклары сугыш чоры атмосферасына: окоплар һәм блиндажлар, хәрби техника һәм гаскәрләрнең төрле токымнарын кирәк-яраклар белән, концерт программасы, кыр кухнясы һәм тынлы оркестрга эләгәчәкләр. Безнең хәбәрчебез Екатерина Зайцевага барлык нечкәлекләре турында, вакыйгалы фестивальләрне оештыручы Наилә Таҗиева сөйләде.

- Бу чыннан да үз масштабы буенча уникаль вакыйга. Фестиваль кунакларына күп кенә концерт мәйданчыкларында булу, тынлы оркестр чыгышының шаһиты булу мөмкинлеге тәкъдим ителә, шул ук вакытта теләге булган һәркем фокстрот биергә өйрәнә алачак. Моннан тыш, фестивальдә керәшеннәрнең милли аш-суын татып карарга һәм кыр кухнясына булырга мөмкин булачак. П.М. Гаврилов шәхси әйберләре экспозициясе  герой музеенда күрсәтеләчәк. Шулай ук фестиваль территориясендә фотозоналар урнаштырылачак, анда һәр кунак бер вакытка Кызыл Армия сугышчысы яки кыр медсамбатында табиб була алачак, - дип сөйләде безгә Наилә Таҗиева.

Оештыручылар безнең белән ике көрәшне торгызу планнары белән уртаклаштылар. Беренче көрәш 1941 елның 22 июнендә гитлерчылар һөҗүм иткән чактагы кебек иртәнге сәгать 4 кә планлаштырылган. Икенче көрәш көндез уздырачаклар, майор Гаврилов җитәкчелегендәге ныгытма саклаучыларның һөҗүмнәре кабатланылачак. Сугыш сценарие геройның шәхси кичерешләре һәм гарнизон халкының язмышы: мәхәббәт, курку, нәфрәт һәм ышану турында булачак.

Барлык бәрелешләр Татарстан һәм якын төбәкләрнең реконструкторлары, хәрби техника, пиротехника эффекты, авиация бомбардировкалары катнашында узачак. Фестиваль кунакларында шулай ук катнашучылар һәм артистлар белән беррәттән бу сугышчан эштә катнашу мөмкинлеге булачак. Интерактив сугышлар мондый планның аналоглары юк. Чараның кульминациясе булып Брест крепосте өчен көрәш торачак.

Фестиваль турында тулырак мәгълүмат Elbeden.ru. сайтында.