Питрәчтә "Бердәм Россия" партиясенең җирле бүлекчәсе конференциясе узды

2019 елның 14 июне, җомга

Депутатлар милли проектларны гамәлгә ашыру барышы турында фикер алыштылар, партиянең республика конференциясенә делегатлар сайладылар, РФ Дәүләт Думасы депутаты Морат Гаделшин, ТР Дәүләт Советы депутаты Камил Садриев, Питрәч районы Советы депутаты Илһам Кәшапов хезмәттәшлек турында өч яклы килешүгә кул куйдылар һәм гражданнарны бергәләп кабул иттеләр.

Конференциядә безнең районда тормышка ашырыла торган милли проектлар турында Питрәч районы Советында «Бердәм Россия» партиясенең депутатлар фракциясе җитәкчесе Венера Игнатьева сөйләде. Бездә 7 милли проект кысаларында 10 объект төзелә. (Кара. "Вперед" газетасы (2019 елның 5 июне).
ТР Дәүләт Советында «Бердәм Россия» фракциясе илкүләм проектларны гамәлгә ашыруда партия контролендә катнашу турында карар кабул итте. Шулай ук район Советларында «Бердәм Россия» фракциясе әгъзалары булган муниципаль депутатларны да җәлеп итү турында карар кабул ителде. Питрәчлеләр һәм җәмәгатьчеләр эшкә керешкәннәр инде.
- Эшче төркем барлык объектларда да булды, “Фотоконтроль " проекты өчен беренче сериясен ясадылар. Илкүләм проектлар — 2019". Мондый сәфәрләрне атна саен уздырырга ниятлибез: фотоларны нәкъ менә эш яхшы темпта бара торган урыннарда күрсәтәчәкләр, ә эшләп бетермәгән урыннар кайда бар, - дип билгеләп үтте Венера Алексеевна.
Утырыш ахырында өч дәрәҗәдәге депутатлар социаль-икътисадый хезмәттәшлек мәсьәләләре буенча үзара хезмәттәшлек турында килешүгә кул куйдылар.
Шул ук көнне РФ Дәүләт Думасы депутаты Морат Гаделшин, ТР Дәүләт Советы депутаты Камил Садриев һәм район башлыгы Илһам Кашапов бергәләп гражданнарны кабул иттеләр. Бу очрашуда авыл халкын җир куллануга, балалар бакчаларында урын булуга, тузган корылмалар сүтүгә бәйле иң борчыган сораулар бирелде. Әлеге очрашуда катнашучы һәр кешене депутатлар игътибар белән тыңладылар, һәр бурычны истә тотып, әлеге мөһим проблемаларны хәл итүнең төрле вариантларын тәкъдим иттеләр.
Беренчеләрдән булып Яшь фермер авыл хуҗалыгы продукциясен үстерү өчен җир участогы алу турындагы мәсьәлә белән чыкты, аның гаризасын карап, яшь эшкуарга ярдәм күрсәтү турында карар кабул ителде.
- Җир мәсьәләләренә килгәндә, фермерлар һәм район иминлеге өчен эшләргә теләгән һәркем өчен дә, Питрәч районындагы партия оешмасы секретаре Илһам Кәшапов әйткәнчә, безгә бу мәсьәлә белән закон дәрәҗәсендә чыгарга, калган законнарны үзгәртергә, яңа төзәтмәләр кертергә кирәк, бу процедураны җиңеләйтергә кирәк, - диде ТР Дәүләт Советы депутаты Камил Садриев.
Соңгы вакытта район үзәгенең тышкы кыяфәте шактый үзгәрде. Бездә яңа аллеялар, Чиста парк зоналары, тигез юллар һәм чын-чынлап кызыклы ял зоналары барлыкка килә башлады. Шуңа күрә территорияне төзекләндерү бурычлары, бу безнең авылның һәр кешесе өчен актуаль мәсьәлә. Шул уңайдан Мишанин урамында иске сарайларны сүтү турында да сораулар бирелде. Тузган корылмалардан азат ителгән территорияләрдә чәчәк үстерү зоналары урнаштырылачак, яңа юллар, тротуарлар, аллеялар, балалар мәйданчыклары барлыкка килер дип планлаштырыла. Шул ук вакытта әлеге урамда яшәүчеләрнең теләкләрен дә исәпкә алачаклар. Әлбәттә, эшләр күп әле, әмма бу этапта уртак фикергә килү бик мөһим, соңгы нәтиҗәне питрәчлеләрнең бер буынын куандыра алсын өчен шәхси уңайлыклары турында гына уйламаска кирәк.