Russian Event Awards премиясенең гомуммилли финалына Питрәч районыннан ике вакыйга фестивале чыкты

2019 елның 7 октябре, дүшәмбе

Питрәчнең «Скорлупино» фестивале гастрономик туризм өлкәсендә иң яхшы туристик «Вакыйга» номинациясендә беренче урынны алды. Ә "Әлбәдән" хәрби уеннары" фестивале тарихи юнәлештәге иң яхшы туристик «Вакыйга» номинациясендә өченче булды.

Төбәк этабына Россиянең 19 төбәгеннән 310 проект тәкъдим ителде. Саклануга бары тик 176 гына рөхсәт ителгән. Татарстан Республикасыннан барлыгы 24 проект катнашты. Бары тик Питрәч районы гына берьюлы өч проектны тәкъдир итте, шуларның икесе инде уңышлы тормышка ашырыла. Балаково шәһәрендә узган Russian Event Awards Урал һәм Идел буе федераль округлары милли премиясенең зур финал тантанасында Питрәч авылы ике тапкыр яңгырады-ике тапкыр "Скорлупино" һәм "Әлбәдән" хәрби уеннары"фестивален оештыручылар сәхнәгә күтәрелде.
- "Russian Event Awards" милли премиясе конкурсында без 2016 елдан бирле катнашабыз. «Скорлупино» фестивален тәкъдир итүдән башладылар, ул ике тапкыр гран-прига лаек булды. Без аны төрле номинацияләрдә таныттык. Быел гастрономия туризмы өлкәсендә иң яхшы туристик «Вакыйга» номинациясендә заявка бирдек, анда Россиянең иң «тәмле» фестивальләре тәкъдим ителде. Әйтергә кирәк, бу - бер үк проект ел саен призер була бара һәм бу безне сөендерә, - дип кичерешләре белән уртаклашты Питрәч фестивальләрен оештыручы һәм авторы, Наилә Таҗиева.
Питрәч районының икенче «Иң яхшы идея» номинациясендә катнашкан «Әлбәдән» хәрби уеннары» фестивале бу юлы тарихи юнәлештәге иң яхшы туристик «Вакыйга» номинациясендә өченче урынны алган. Бу номинациядә Питрәч фестиваленә Россиянең 10-12 ел дәвамында үткәрелә торган иң зур фестивальләре белән көндәшлек итәргә туры килде.
Гомуммилли финалга Питрәч районыннан тагын бер проект уза. «Туристлык вакыйгасының иң яхшы идеясе» номинациясендә «яңа геройлар вакыты»исемле яңа вакыйга проектын тәкъдим итте. Әлеге проект 15 нче гасырга кадәр Питрәч районы тарихына багышланган, анда кылыч белән сугышлар, җәядән ату, ат көрәше һ. б. лар тәкъдим ителәчәк.
Хәзер Питрәч районы командасы 15-17 ноябрьдә Самара шәһәрендә узачак Бөтенроссия милли премия финалында үз проектларын тәкъдим итәргә әзерләнә.