Район тарихы

Питрәч районы  матур табигате, тирән сулы Мишә елгасы, хәтфә үләнле болыннары, урман-күлләре, тырыш, эш сөючән   халкы белән үзенә тартып тора.

Предкамьеда урнашкан Питрәч районы 1930 елның 10 августында оеша. Аның үзәге - Казаннан 45 чакрым ераклыкта Мишә елгасының гүзәл уң ярында җәелеп яткан Питрәч авылы. Аның 450 елдан артык тарихы бар. Хәзерге республиканың күпчелек өлеше, әлеге төбәк кебек үк, борынгы заманнарда тундра белән капланган. 80-40 мең еллар элек климат салкын һәм коры булган. Монда мамонтлар, йонлы мөгезборыннар, кәлтәләр, динозаврлар һәм башка хайваннар һәм кошлар булган. Боларның барысы да Мишә елгасы ярларында һәм хәзерге район үзәге тирәсендә табылган археологик табылдыклар белән раслана. «Туган як табигате» музее экспозицияләрендә Мишә ярларында табылган бивень, тешләр, сөякләр бар.

Бозлык чоры ахырында, бозлык төньякка чигенгәч, кешеләр  бу якларда яши башлый. Кешеләр балык тоту, ау белән шөгыльләнәләр. Борынгы кешеләрнең калдыклары хәзерге Питрәч урыннарында табылган. Археологлар биредә таш һәм тимер балталар, тәпкеләр, пычаклар, очлыклар һәм күчермәләр тапканнар.

IX –XIII гасырларда хәзерге Питрәч районы территориясе Болгар ханлыгы составына кергән. Монгол яулап алучыларына буйсынырга теләмичә Болгар дәүләте халкы төньякка, Казансу һәм Мишә елгасы ярларына күченеп китә. Шулай итеп, ХIII гасыр ахыры  XIV гасыр башында Мишә елгасының югары өлешендә Тау-Тирмән, Янсуар, кебек авыллар барлыкка килә. Шулай ук Казан ханлыгы картасында Чыты, Пановка, Татар Тау Иле, Колай, Питрәч һ.б. авылларны  таба алабыз.

Иван Грозный идарә иткән елларда Свяжский таулыгында Идел ярында Троицкий-Сергиев монастыре төзелә. Бу монастырь төзүчеләренә патша Казаннан көнчыгышта җир бирә һәм беренче җирлек Троицк дип атала. Авылда матур агач Никола чиркәве төзелә. Халык та элеккеге авыл Никольский дип атала башлый. Монастырь карамагында булган җирләрдә башта монастырь өчен кирәкле белгечлекләр: агач кисүчеләр, киез итекчеләр, гончарлар, балта осталары, портнойлар булган кешеләргә генә яшәргә рөхсәт ителә. Шуңа күрә Питрәч авылының исеме – «пестрый народ» дип атала. Бу авыл атамасының гамәлдәге версияләреннән берсе.

Исемнең икенче версиясе - өлкәннәр сөйләве буенча, борынгы урманнарда май, июнь айларында, өстәмә туклануга ихтыяҗ аеруча зур булган гөмбәләр күп булган.  Бу гөмбәне «Пестрец» дип атыйлар. Казанлылар, «Пестрец» гөмбәсе белән Николь крестьяннарыннан көнләшеп: «Пестрец алып килделәр», - дип хәбәр иткәннәр һәм базарга тәмле «Пестрец» гөмбәсен сатып алырга ашыкканнар. Бу, күрәсең, авылның Питрәчкә үзгәрүенә нигез булгандыр.

Питрәч районы – Казан яны төбәкләренең берсе. Татарстанның төньяк-көнбатышына урнашкан. Ул Лаеш, Биектау, Арча, Теләче, Балык Бистәсе районнары белән чикләшә.

Питрәч районы,  ВЦИК карары белән, 1930 елның  10 августында оештырыла. 26 нчы августта Питрәчтә беренче партия коференциясе уздырыла. Анда 36 делегат катнаша. 30 августта район Советының беренче съезды чакырыла. Анда 100 делегат катнаша.

Питрәчтә төрле милләт халыклары яши, барлыгы 37087 кеше. Күпчелеген татарлар һәм руслар тәшкил итә. Татарлар - 54%, руслар- 44%, ә башка милләт вәкилләре - 2%. Район үзәгендә 9 меңнән артык кеше яши.

Питрәч җирләрен сугарып Мишә, Сула, Үшнә һәм Норма елгалары ага. Үшнә - Нормага, Норма - Мишәгә кушыла. Мишә исә Лаеш янында Камага коя. Мишә елгасы буенда шаулап нарат урманы үсә. Урманнары төрле җиләк – җимешләргә, гөмбәләргә бай. Кара җирле, уңдырышлы туфрагында игеннәр күкрәп үсә.