2019 елның 21 мае, сишәмбе

Питрәч районының «Шатлык» приютында мәктәп яшендәге балалар өчен «Синең хәрби бурычың һәм РФ Кораллы Көчләрен булдыру " дигән дәрес-дискуссия узды. Дәреснең максаты балаларны армия төшенчәләре белән таныштыру, хәрби хезмәт, хәрби бурыч, гражданлык - патриотик хисләр формалаштыру иде. Россия Кораллы көчләрен булдыру тарихы белән таныштыру.

Дәрес темасын сайлау бик актуаль, чөнки бүген гражданлык һәм патриотизм хисләре җитди сынауларга дучар ителә.  Яшь кешеләр Ватанны саклау буенча хәрби бурычлардан баш тартырга тырыша. Социаль педагог Закалова Оксана балаларны хәрби бурычны үз эченә алуы, хәрби хезмәттә нинди төп документ һәм хәрби исәпкә алуның нәрсә икәнлеге белән таныштырды. Дәрес ахырында, «РФ Кораллы көчләрен Көне»  видео - презентация карадылар.