Татарстан бакчачылары өчен законнарда нәрсә үзгәрде

2024 елның 29 марты, җомга

Татарстан Росреестрында бакчачылык ширкәтләре өчен яңалыклар һәм бу аларның эшчәнлегенә ничек тәэсир иткәне турында сөйләделәр

Кешеләрнең милек хокукларын яклау һәм участокларда булуны уңайлырак итү өчен Росреестр катнашында эшләнгән социаль әһәмиятле законнар кабул ителде.

- Бакчачылык һәм бакчачылык ширкәтләренең гомуми мөлкәт объектлары өчен «дача амнистиясе» 2031 елның 1 мартына кадәр озайтылды. Сүз 2004 елга кадәр төзелгән биналар, корылмалар турында бара.  Бу сакчылар, су башнялары, гомуми ихтыяҗлар өчен кулланылган административ биналар һәм башка объектлар булырга мөмкин. 2031 елга кадәр аларны төзү яки реконструкцияләү өчен рөхсәт документларын тапшыру таләп ителми. Мондый объектларга техник план әзерләү бакчачылык ширкәте рәисе тарафыннан төзелгән һәм расланган декларация һәм биналар һәм корылмалар урнашкан гомуми билгеләнештәге җир участогына хокук билгеләүче документ нигезендә үткәрелә.

"Бакчачылык һәм бакчачылык ширкәтләренең гомуми мөлкәт объектларын рәсмиләштерүнең гадиләштерелгән тәртибен озайту элек төзелгән СНТ һәм ОНТ уртак мөлкәт объектларына хокукларны рәсмиләштерүне һәм аларны гражданлык әйләнешенә җәлеп итүне тәмамлау өчен шартлар тудыра. Аерым алганда, бакчачылар аларны реконструкцияли яки рәсмиләштерелгән объектларны дәүләт хакимияте һәм җирле үзидарә органнары яки ресурслар белән тәэмин итүче оешмалар балансына тапшыра алачак. Бу, мәсәлән, электр челтәре хуҗалыгы, су белән тәэмин итү, элемтә һ.б. объектлар булырга мөмкин», - дип билгеләп үтте Татарстан Росреестры җитәкчесе урынбасары Лилия Борһанова.

- Коллектив карарларны электрон рәвештә кабул итү мөмкинлеге һәм шартлары билгеләнде. Бу тавыш бирүне уңайлырак итәргә мөмкинлек бирә һәм ширкәтләрнең почта җибәрүләренә чыгымнарын бетерә (бер җибәрү бәясе 180200 сум, ширкәттә берничә йөз әгъза булырга мөмкин).

- 2001 елга кадәр оештырылган ширкәт әгъзалары өчен бушлай җир бирү мөмкинлеге 2031 елга кадәр озайтылды.

- Россия субъектларының СНТ территорияләрен булган торак пункт чикләренә кертү яки яңасын булдыру өчен шартларны билгеләү буенча вәкаләтләре беркетелгән.

"Әлбәттә, бу чара республикабыз бакчачылары өчен файдалы. Моннан тыш, Татарстанда 2023 елдан торак пункт чикләренә СНТ кертү мөмкинлеген билгеләүче тәртип эшләнде һәм гамәлдә. Кыскасы, СНТ статусын үзгәртү махсус таләпләрне үтәү шарты белән башкарыла ала, аларның иң мөһиме – үсеш алган инфраструктура булу. СНТ чикләрендә торак йортлар ешрак очрый, әмма бакчачыларның күпчелеге элеккечә үз бакча участокларын һәм бакча йортларын җәйге чорда гына куллана»,-дип фикерләре белән уртаклашты «Кама аръягы бакчалары» төбәк иҗтимагый оешмасы җитәкчесе Дмитрий Волков.

Йорт кошларын һәм куяннарны СНТда үз ихтыяҗлары өчен үрчетү мөмкинлеге өчен шартлар тудырылган (бакчачылар өчен тарихи гаделлек торгызылган, чөнки совет чорында йорт кошларын һәм куяннарны бакчачылыкта тотарга рөхсәт ителгән).

- Гомуми билгеләнештәге җирләрдә ширкәт әгъзалары үстергән авыл хуҗалыгы культураларын, кошларны, куяннарны, алардан авыл хуҗалыгы продукциясен сату һәм капиталь булмаган сәүдә объектлары төзү рөхсәт ителә.

- Бакчачылар һәм бакчачылар ихтыяҗлары өчен товарлар сату, эшләр башкару һәм хезмәт күрсәтү өчен әгъзаларның гомуми җыелышы билгеләгән карар буенча һәм шартларда гомуми файдаланудагы милек башка гражданнарга яки оешмаларга файдалануга тапшырылырга мөмкин (мәсәлән, аренда, сервитут хокукында). Бу ширкәтләр территориясен шактый җанландырырга мөмкинлек бирәчәк, чөнки гражданнарның үз участокларында булу өчен уңайлы шартлар булдыру өчен күбрәк мөмкинлекләр барлыкка килә.

Белешмә

Татарстан Росреестры мәгълүматлары буенча, соңгы елларда гына да республика территориясендә «дача амнистиясе» буенча 115 меңнән артык күчемсез милек объекты теркәлгән.