Чисталык һәм матурлык өчен көрәшергә туры киләчәк

2019 елның 20 марты, чәршәмбе

Территорияләрне чистарту буенча санитар-экологик икеайлык башланырга берничә атна калды. Әмма питрәчлеләрне төзекләндерү вакытын хәзер үк башларга чакыралар. Ә районның авыл һәм авыллары урамнарында чиста һәм матур булуын, шулай ук административ-техник инспекциясе дә күзәтеп торачак. Безнең хәбәрчебезгә Елена Зариповага АТИ ның яңа җитәкчесе Руслан Рәис улы Идиятов сөйләде.

- Районга мин Административ-техник инспекция эшчәнлеген модернизацияләү, аның нәтиҗәле эшен тәэмин итү, шулай ук район территориясендә РФ законнары һәм Питрәч районы муниципаль актлары нигезендә төзекләндерү нормалары һәм кагыйдәләрен үтәү максатыннан килдем, - дип ассызыклады Руслан Идиятов. - Шуңа күрә халыкны закон таләпләренә игътибарлы булырга чакырам.

- Төзекләндерү кагыйдәләрен бозуның иң киң таралган очраклары дип нинди очракларны атарга мөмкин?
- Иң киң таралган мәсьәләләрнең берсе – чүп-чар, төзелеш материаллары, йорт каршындагы участокта эшләмәүче транспортның урнашуы. Кагыйдә буенча, әйтик, төзелеш материаллары төзелеш эшләре вакытында гына саклана ала, һәм мондый саклау срогы чикләнә. Территорияне калдыклар һәм чүп-чар белән чүпләү катгый тыела. Кагыйдә буенча, питрәчлеләр, йорт хуҗалары йорт яны территориясен чисталыкта тотарга, яшел үсентеләрне карарга, участокны чүп-чардан даими чистартырга тиеш. Моннан тыш, йортларның, биналарның фасадларына да игътибар бирергә – үз вакытында ремонт, буяу һәм төзекләндерү буенча башка эшләр башкарырга кирәк. Бу барлык кагыйдәләр дә үтәлергә тиеш.
- Еш кына биналарның тышкы кыяфәтен аларның кәефсезлеген генә түгел, ә, әйтик, эленке белдерүләр дә бозалар. Аларны урнаштыру - хокук бозу? Хокук бозучылар җавап тотачакмы?
- Әйе, мондый мәгълүмат,  моның өчен билгеләнгән урыннарда – махсус стендларда һәм такталарда, биналарда да, урамнарда да урнашырга тиеш. Игъланнар, афишалар, баннерлар һәм башка мәгълүмати-басма продукция ябыштыру тыелган, димәк, әлеге таләпләрне бозган өчен җаваплылык каралган. Биналарда мәгълүмат урнаштыру катгый регламентлаштырылган. Шул исәптән анда урнашкан элмә такталар да. Сүз уңаеннан, аларның хуҗаларына шуны искәртергә кирәк: мондый килешү булмаса, тиешле документларны рәсмиләштерү өчен МФЦ га мөрәҗәгать итәргә кирәк. Фасадлардан элмә такталарны һәм табличкаларны да алып куярга кирәк.
- Питрәчлеләр өчен төзекләндерү кагыйдәләрен бозу нидән гыйбарәт булырга мөмкин?
- Һәр очрак  индивидуаль каралачак, карар Админкомиссия тарафыннан чыгарылачак. Кисәтүләргә вакытында реакция белдерүчеләр һәм кагыйдә бозуларны бетерүчеләргә кисәтүләр булырга мөмкин. Югыйсә сүз штрафлар турында барачак.
Без даими рәвештә торак пунктларга барып, территорияләрне карап чыгарга планлаштырабыз, мөрәҗәгатьләр буенча да эшләячәкбез.