Язгы-җәйге янгын куркынычы чоры алдыннан Питрәч районының янгын күзәтчелеге хәбәр итә

2020 елның 3 апреле, җомга

Кар эреп беткәч һәм яшь яшел үлән барлыкка килгәнчегә кадәр, узган елгы коры лән җитди янгын куркынычы булып тора.

Статистика буенча, күп санда янгыннар коры үләннәр яну сәбәпле килеп чыга. Коры үлән янганда да, ачык территорияләрдә ут яна, җирнең уңдырышлы катламына шактый зыян килә, үсемлекләр һәм хайваннар үлә.
Хәлләрнең тискәре агымында, әйтик, җилдә, коры үлән янганда, корылмаларга яки транспортка күчәргә мөмкин.
2010 елның җәендә табигать янгыннары моңа ачык һәм бер үк вакытта коточкыч мисал булып тора. 2010 елның август башына булган мәгълүматларга караганда, янгыннар Россиянең 20 төбәгендә котырган. Ул вакыйгаларның нәтиҗәсе 53 кешенең һәлак булуы һәм 1200дән артык йортны юк итү булды, 127 торак пункт тулысынча яисә өлешчә янып бетте.

Коры үсемлек януның сәбәбе-күпчелек кешеләрнең, беренче карашка, зыянсыз гамәлләре, мәсәлән, сүндерелмәгән тәмәке, табигатьтә шашлык әзерләү һәм учак янында утыру теләге, яки җирдә саксыз калдырылган пыяла тара, ул кояш астында линза эффекты булырга мөмкин.
Шуңа бәйле рәвештә, янгын күзәтчелеге ут белән эш иткәндә, шул исәптән тәмәке тартканда, сак булырга һәм кулланылган пыяла савытны утильләштерергә киңәш итә, аны бары тик чүп контейнерларына гына ташларга, хуҗалыкта кулланыла торган пыяла савытны кояш астында калдырмаска кирәк.

Теләсә нинди максатлар өчен ачык ут кулланганда (ашарга пешерү, эшләр башкару) янгын куркынычсызлыгы таләпләрен тайпылышсыз үтәргә кирәк, аерым алганда: ачык утны җилсез һава шартларында биналардан һәм корылмалардан 50 метрдан да ким булмаган арада, янмый торган материаллардан савытларда яки җирдә тирәнәйтүгә рөхсәт ителә, шул ук вакытта яну материаллары белән эшләү биеклеге (утын, күмер) сыешлыгының 1/3 биеклегеннән артмаска тиеш.

Планлаштырыла торган ачык утны куллану урынын, шулай ук аның янәшәсендәге территорияне алдан ук ягулык материалларыннан җирнең минераль катламына кадәр чистартырга кирәк. Ачык утны куллану урынын беренчел янгын сүндерү чаралары белән тәэмин итәргә кирәк (янгын сүндерү чаралары, су сыешлыгы, көрәк). Хәтта озак вакытка да утны караучысыз калдырырга ярамый.
Янгынга каршы махсус режим вакытында ачык ут куллану тыела. Махсус янгынга каршы режим кертү турында массакүләм мәгълүмат чараларында хәбәр ителә.
Коры үсемлек шулай ук балалар белән ут белән шаяруы аркасында сирәк күренеш түгел, монда ата-аналар яки опекуннарның игътибарын җәлеп итәбез, балалар белән әңгәмә, янгын тематикаларына (ут белән шаяру һәм шырпы белән уйнау, янгын куркынычы турында), даими рәвештә үткәрелергә, ә шәхси мисал итеп даими рәвештә янгын куркынычсызлыгы таләпләрен үтәү кирәклеген күрсәтергә тиеш.
Элегрәк билгеләп үтелгәнчә, язгы-җәйге чорда төп янгыннар - коры үсемлек һәм чүп-чардан  янганнан чыкан. Әлбәттә, җирне минераль катламга кадәр чистартып булмый, ә менә территорияне һәм аның янәшәсендәге җир участогын җыештыру мөмкин түгел, ә кирәк. Җир кишәрлекләре территорияләрен коры үсемлектән һәм чүп-чардан, шулай ук үлән чабудан арындыру әлеге участокларның милекчеләренең яки алар белән эш итәргә вәкаләтле затларның бурычы булып тора.
Шуңа бәйле рәвештә, янгын күзәтчелеге гражданнарга, шулай ук җир кишәрлекләре булган хуҗалык итүче субъектларга аларны коры үсемлектән һәм чүп-чардан арындырырга, шулай ук даими рәвештә үлән чабарга киңәш итә. Шулай ук әлеге эшләрне биналар һәм корылмалар, шулай ук янәшәдәге җир кишәрлекләре арасында янгынга каршы аермаларда да үткәрергә кирәк.
Шәхси секторда яшисез икән, 200 литрдан да ким булмаган су сыйдырышлы йорт яны участогын җиһазландырыгыз, әгәр сездә су үткәргече бар икән, аларга участокның иң ерак ноктасына кадәр барып җитәргә мөмкинлек бирүче су сиптерү шлангын сатып алыгыз. Бу акчалар сезгә янгын сүндерүне мөстәкыйль рәвештә сүндерергә яки аны янгын сагы килгәнче тоткарларга ярдәм итәчәк.
Шулай ук гражданнарга үз торакларын янгынны иртә ачыклау җайланмасы – автоном янгын хәбәрчесе белән җиһазландырырга тәкъдим итәбез.

Бу җайланма янгынның башлангыч этабында аны ачыкларга һәм кешеләрне куркыныч турында кычкырып сигнал белән кисәтергә мөмкинлек бирә. Җайланманың бәясе 300 сумнан башлана, бәһасез кеше гомерен саклап калуны истә тотканда, шактый арзан. Күрсәтелгән приборлар белән үз торагызны җиһазландырыгыз һәм сез үзегезне фаҗигадән иминиятләштерерсез. Хәзер автоном янгын хәбәрен Питрәчтә дә сатып алырга мөмкин.
Кече яшьтәге балаларны, аз хәрәкәтләнүче һәм өлкән яшьтәге гражданнарны өйдә үзләрен генә калдырмагыз.
Спиртлы эчемлекләр кулланмагыз.
Үзегезне һәм якыннарыгызны саклагыз.