Татарстан укучылары бизнес-кейслар чемпионатында катнашты

2024 елның 22 апреле, дүшәмбе

18 апрельдә Казанда бизнес-кейслар чишелеше буенча офлайн чемпионат – «мәктәп бизнес-старты» республика масштаблы проектының яңа этабы узды. Чемпионатның көндезге чарасында 12 мәктәп бизнес-компаниясе катнаша, алар чемпионатның онлайн-этабын уңышлы узды барлыгы 120 кеше.

30 кешедән торган һәр төркем гамәлдәге эшмәкәрләрнең берсе белән эшли, алар арасында брендлы спорт киемнәре җитештерүгә махсуслашкан бизнес, ресторан бизнесы, эшмәкәрләр өчен клуб һәм балалар үзәкләрен үстерүче вәкилләр бар.

Берләшкән командалар реаль вакыт режимында, 30 минут эчендә, эшмәкәрләр тәкъдим иткән бизнес-кейсларны сүтеп, эшмәкәрләр реаль тормышта очраткан конкрет бизнес - бурычларны хәл итәргә тиеш булалар.

Экспертлар бәяләвенчә, бизнес-кейсларның иң нәтиҗәле карарларын Татарстан Республикасы Тукай муниципаль районының Кече Шилнә урта гомуми белем бирү мәктәбе, 2 нче Аксубай урта гомуми белем бирү мәктәбе һәм Казан шәһәренең 146 нчы «Ресурс» лицее укучылары кергән команда тәкъдим иткән.  Чара тәмамлангач, балаларга тантаналы шартларда сертификатлар тапшырылды.

Проектта катнашучыларны, эксперт бәяләвеннән соң, финал слеты көтә, анда командалар үз бизнес-проектларының финанс нәтиҗәләрен тәкъдим итәчәк. Нәтиҗәдә, җиңүчеләрнең өч командасы билгеләнәчәк. Алар Мәскәүгә барачаклар, анда «Сколково» технопаркына барачаклар.

"Мәктәп бизнес-старты " — бик яшь проект, ул Татарстан Республикасы Рәисенең Рөстәм Миңнеханов йөкләмәсе нигезендә гамәлгә ашырыла. Икенче елны ул 5-7 сыйныф балаларында, шул исәптән Татарстан Республикасының авыл мәктәпләрендә һәм кече шәһәрләрендә укучыларда эшкуарлык күнекмәләрен формалаштырырга ярдәм итә. Проект РФ Президенты Владимир Путин инициативасы белән РФ Беренче вице-премьеры Андрей Белоусов курируе белән «Кече һәм урта эшкуарлык» милли проекты кысаларында уза.

"Минем бизнес" үзәгенең эшкуарлыкка ярдәм итү үзәге җитәкчесе Елена Шевцова:

- Эшкуарлык компетенцияләрен кечкенәдән тәрбияләү-мөһим һәм социаль әһәмияткә ия миссия. Бу миссияне ТР Икътисад министрлыгы республиканың Мәгариф һәм фән министрлыгы белән берлектә гамәлгә ашыра. Бөтен проект "кече һәм урта эшкуарлык" милли проекты кысаларында "минем бизнес" үзәге белән берлектә гамәлгә ашырыла. Проект кысаларында ике ел эчендә 20 меңнән артык укучы укытылган, һәм алар барысы да булачак эшмәкәрләр. Өстәвенә, укучылар бөтен республика буенча, шул исәптән кечкенә шәһәрләрдән һәм авыллардан белем ала. Алар барысы да киләчәктә "минем бизнес"  үзәгенә дәүләт ярдәме алу өчен килерләр дип өметләнәбез.

«Мәктәп бизнес-старты " проекты җитәкчесе Елена Тихонова:

– Бүгенге көндә «мәктәп бизнес-старты» проекты белән эшләү циклында балалар өчен бушка югалмаячак, алар яңа белем алачак һәм май аенда узачак финалга тагын да күбрәк әзер булачак дип өметләнәм. Финалда җиңү өчен чын бизнес-проектлар көрәшәчәк, алар ноябрьдә эшлекле уенга өйрәнгәннән соң ук эшли башлаган, ноябрьдә бизнес-проектлау этабында чын эшмәкәрләр тарафыннан өйрәтелгән һәм декабрьдә мәктәп ярминкәсендә катнашкан. Хәзер "мәктәп бизнес-старты" проекты кысаларында чираттагы этап. Һәм мин егетләр күпкә тәҗрибәлерәк, киләчәк бизнесларына остарак булырлар дип өметләнәм. Минемчә, бүгенге көндә балалар өчен чыгыш ясаучы һәм алар белән көн дәвамында эшләүче эшмәкәрләр дә яшь буын белән аралашудан яңа энергия һәм күтәренкелек алачак, аларның вәкилләре якын киләчәктә алар өчен көндәшләр яки бизнес-партнерлар була ала.

Бизнес-кейслар чемпионаты остазы Эмиль Сиразев:

- Бу минем өчен кызыклы тәҗрибә. Без үз эшкуарлык эшчәнлегебезне башлаганда, өйрәнергә мөмкинлегебез булмады, шуңа күрә без эшләгән һәм булдырган һәрнәрсә үз тәҗрибәбездә һәм хаталарыбызда гына. Монда балалар өчен яхшы ярдәм булачак, без көн саен очраткан эшкуар тормышыннан реаль хикәяләр һәм ситуацияләр бирәбез. Барысы да бизнесменны күп ял итүче һәм сәяхәт итүче ниндидер уңышлы кеше дип уйларга күнеккән. Ләкин бу айсбергның башы гына, кешеләр көн саен эшләгән зур эшне беркем дә күрми. Нәкъ менә безнең чемоданнар мисалында, без балалар өчен әзерләгән бурычларда, эшмәкәрлекнең чынлыкта нәрсәдән торганын күрсәтү. Без нәрсә генә эшләсәк тә, моның артында күләгәдә калган күп процесслар һәм механизмнар тора. Бүген без дә бу әйберләр турында сөйләшәчәкбез.