Питрәчнең 1 нче мәктәбе директоры Царевина С. А. белән бер көн

2020 елның 12 августы, чәршәмбе

"Беренче" ул юкка гына түгел, мәктәп -  беренче. Күз алдына да китерүе кыен, әмма мәктәп 1967 елдан бирле эшли. Аны Питрәч районында белем бирү нигезе дип атарга була, чөнки нәкъ менә шуннан башлана да инде. Нәкъ менә анда безнең әниләр һәм әтиләр, әби-бабайлар укыган, хәзер балаларыбыз укуларын дәвам итәләр.

Мәктәп киңлеген төзекләндерү һәм оптимальләштерү турында мәктәп директоры Царева Светлана Александровна белән сөйләштек.

Светлана Александровна, әйтегез әле,  мәктәптә урыннар белән эш ничек тора? Барысына да җитәрлекме? Мәктәп шыгрым тулы дигән фикер бар.

- Мәктәпнең сыйдырышлыгы 850 баланы бер үк вакытта укытырга мөмкинлек бирә. Әйтик, быел без 41 сыйныфны уңышлы гына җыябыз. Урын җитәрлек.

53 ел эчендә мәктәп шактый тузган. Нәрсә эшләргә планлаштырыла?

- Әлбәттә, бу вакыт эчендә мәктәп кайбер үзгәрешләр кичерде, күптән түгел генә бинаның фасадына капиталь ремонт ясалды. Хәзер безнең барлык көчебез эчтәге капиталь ремонтны оештыруга юнәлдерелгән. Эшләр киләсе елда ук башланачак дип өметләнәбез.

Республикада милли проектлар актив тормышка ашырыла. Бу сезгә кагыламы?

- Милли проект безнең мәктәпне дә читләтеп узмады һәм бу дөрес тә. Һәркемгә билгеле булганча, территориядә элеккеге балалар бакчасы бинасы бар. Балалар бакчасы, әлбәттә инде, күптән юк. Әмма без мәктәп киңлеген оптимальләштерергә һәм бинаны рациональ файдаланырга булдык. «Үсеш ноктасы» программасы кысаларында элеккеге балалар бакчасы бинасында тормыш иминлеге нигезләре һәм технология дәресләре белән шөгыльләнү өчен заманча кабинетлар булдырылачак. Мәйданчыклар малайлар өчен дә, кызлар өчен дә оештырылачак.
Мәктәп бинасында заманча информатика кабинеты һәм шахмат зонасы урнаштырылачак.

Урам зонасы белән нәрсә булачак?

- Бүгенге көндә ГТО мәйданчыгын төзү буенча әзерлек эшләре алып барыла. Анда балалар гына түгел, авыл халкы да шөгыльләнә ала. Быел төзелешне төгәлләргә вәгъдә бирделәр. Без көтәбез! Моннан тыш, "линейка" зонасы сизелерлек арттырылачак, ял итү зонасы һәм чәчәк түтәлләре җиһазландырылачак. Мәктәпнең уң ягында без территорияне яшелләндерү өлешендә төзекләндерәчәкбез. Без моны "чыгарылыш сыйныф укучылары аллеясы" дип атыйбыз, ягъни һәр чыгарылыш сыйныф үз табличкасы белән агач утыртачак, бу кызыклы.

Әйе, алда зур эш блогы тора. Тагын нәрсә?

- Әйе, сүз уңаеннан, бу минутта аерым модульле котельный төзү эшләре бара. Эш шунда ки, элек үзәкләштерелгән җылылык иде. Димәк, без эш чорында температураны да көйли алмадык. Кыскасы, хәзер бездә бу процессны контрольдә тоту мөмкинлеге булачак.