Өлкәннәрне яисә инвалидларны карауны гамәлгә ашырасызмы? Айлык түләүне рәсмиләштерегез!

2021 елның 3 марты, чәршәмбе

Татарстан Республикасы Питрәч районындагы РПФ идарәсе эшкә сәләтсез гражданны караучы эшләмәүче граждан ай саен компенсация түләвен рәсмиләштерә ала, дип искәртә. Мондый түләү күләме 1200 сум тәшкил итә, ул хезмәткә сәләтсез гражданга билгеләнгән пенсия белән бергә түләнә.

Мөһим! Түләү, бергә яшәү фактына һәм аның гаилә әгъзасы булу-булмавына карамастан, эшкә сәләтсез граждан (1 төркем инвалид, балачактан 1 группа инвалид, шулай ук 80 яшькә җиткән өлкәннәр өчен) тәрбияләүне гамәлгә ашыручы эшкә яраклы гражданга билгеләнә. Бу, бәлки, чит кеше, иң мөһиме, мохтаҗ кешегә реаль ярдәм күрсәтелсен.

Игътибар итегез, карауны гамәлгә ашыруга бәйле рәвештә компенсация түләүләре билгеләнергә мөмкин булган эшкә сәләтсез гражданнарга түбәндәгеләр керә: инвалид балалар, I төркем инвалидлар; даими рәвештә кеше каравына мохтаҗ өлкән яшьтәге гражданнар; 80 яшькә җиткән гражданнар.

Компенсацион түләү билгеләү өчен гаризаны гражданинның Шәхси кабинеты аша яки дәүләт хезмәтләре Порталы аша (моның өчен Бердәм идентификация һәм аутентификация системасында расланган исәпкә алу язуы кирәк), шулай ук Пенсия фондының территориаль органнарына мөрәҗәгать итәргә мөмкин. Моның өчен гариза язарга һәм тиешле документларны тапшырырга кирәк:

- гражданинның яшәү урыны һәм китү датасы күрсәтелгән гаризасы;
- эшкә сәләтсез гражданин, 1 группа инвалид яисә 18 яшькә кадәрге инвалид баланың законлы вәкиленең конкрет зат тарафыннан карауны гамәлгә ашыру ризалыгы турында гаризасы. 14 яшькә җиткән инвалид бала үз исеменнән гариза бирергә хокуклы. Әгәр карау билгеләнгән тәртиптә эшкә яраксыз дип танылган граждан өчен гамәлгә ашырыла икән, мондый гариза аның законлы вәкиле исеменнән, аның вәкаләтләрен раслаучы документлар күрсәтеп, тапшырыла. 18 яшькә кадәрге инвалид баланы караучы ата-аналардан мондый гариза таләп ителми. Эшкә сәләтсез гражданин, 18 яшькә кадәрге инвалид бала яки 1 группа инвалид баласының имзасының чынлыгы кирәк булганда, күрсәтелгән гаризада 1 группадан 1 группа инвалид булган гражданга пенсия түләүне гамәлгә ашыручы органны тикшерү акты белән раслана ала.;
- караучы граждан эшсезлек буенча пособие алмавы турында белешмә (белешмәләр). Әлеге белешмәне эш белән тәэмин итү хезмәте органнары караучы затның яшәү урыны буенча бирә;
- өлкән яшьтәге (пенсия яшенә җиткән) кешенең даими рәвештә чит кеше каравына мохтаҗлыгы турында дәвалау учреждениесе бәяләмәсе;
- шәхесне таныклаучы документ һәм затның хезмәт кенәгәсен (аның булганда), тәрбияне гамәлгә ашыручы затның, шулай ук эшкә сәләтсез гражданның хезмәт кенәгәсен (булганда);
- 14 яше тулган гражданга укудан буш вакытта тәрбия бирүгә рөхсәт (ризалык) һәм опека һәм попечительлек органының рөхсәт (ризалыгы) ;
- белем бирү эшчәнлеген гамәлгә ашыручы, карауны гамәлгә ашыручы гражданның көндезге формада уку фактын раслаучы оешма белешмәсе;
- опека һәм попечительлек органы тарафыннан бирелгән таныклыкны, ә аның булмаганда-опека һәм попечительлек органы карары, уллыкка алу турында таныклык, паспорт һәм шәхесне раслаучы башка документлар);

Компенсация түләүе карау өчен гариза һәм кирәкле документлар белән мөрәҗәгать иткән, әмма күрсәтелгән түләүгә хокук барлыкка килгән көннән дә иртәрәк булмаган айдан билгеләнә. Шул ук вакытта әлеге түләү хезмәткә сәләтсез кешегә билгеләнгән пенсиягә башкарыла һәм аны карау чоры дәвамында гамәлгә ашырыла.

"Карау чорында тәрбиячегә, һәр ел карау өчен 1,8 пенсия коэффициенты күләмендә иминият стажына исәпләнә. Бу тәрбияләнүче затка иминият пенсиясен алу өчен үз пенсия хокукларын формалаштырырга мөмкинлек бирә. Татарстан Республикасында эшкә сәләтсез гражданнарны карау буенча компенсация түләвен 82 меңгә якын алучы бар", - дип билгеләп үтте Татарстан Республикасы буенча РПФ идарәчесе Эдуард Вафин.

Мөһим! Эшкә урнашканда, 80 яшьтән өлкәнрәк пенсионерны яки I төркем инвалидны карау буенча түләү хокукы югала, чөнки компенсация эшләмәүче гражданга гына рәсмиләштерелергә мөмкин һәм түләүләрне туктату турында тиешле гариза тапшырырга кирәк.

Мөһим! Әгәр караучы граждан «үзмәшгуль» буларак теркәлгән булса, мәҗбүри пенсия иминияте буенча ирекле хокук мөнәсәбәтләренә кермәгән булса, 80 яшьтән өлкәнрәк пенсионерны яки I төркем инвалидны карау буенча түләү хокукы югалмый.

Граждан үзенең эшкә урнашуы турында 5 көн дәвамында РПФның территориаль органына мөстәкыйль рәвештә хәбәр итәргә, турыдан-туры идарәгә яки гражданинның Шәхси кабинеты аша Пенсия фонды сайтында мөрәҗәгать итәргә тиеш. Хезмәт эшчәнлеге туктатылгач, тербиялеу буенча айлык компенсация тулеу билгеленуге гариза бирерге була.

ТР буенча РПФ бүлегенең Контакт-үзәге 8 800 600 0 357

ТР Питрәч районындагы РПФ идарәсенең клиентлар хезмәте 8(84367)30478, 30481