Татарстан Росреестры: Бердәм милек хокукын дөрес итеп рәсмиләштерәбез!

2021 елның 15 апреле, пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсендә уртак милеккә хокук рәсмиләштергәндә нәрсәләргә игътибар итәргә кирәклеге турында сөйләделәр.

1. Ничек аңларга, гомуми яки өлешле милек

Закон нигезендә, никахта ир белән хатын арасында булган милек аларның уртак милке булып тора, әгәр ул ир белән хатын арасында аерылышкан вакытта яки мирас итеп алынмаган булса. Мондый милекнең үзенчәлеге шунда ки, яклар килешүендә башкасы билгеләнмәгән булса, һәрбер өлеш бүлеп бирмичә, ул бер үк дәрәҗәдә парга карый.

Никах килешүе төзегән очракта, һәр якның өлешен билгеләргә мөмкин, шул ук вакытта милекнең бер өлеше тигез булырга тиеш түгел.

2. Фатирда өлешләрне билгеләү турында килешү төзегез

Үзара килешү буенча, ир белән хатын уртак милеккә өлешле милек режимын билгели ала, аерым алганда, уртак милектәге өлешләрне билгеләү турында килешү төзү юлы белән. Әлеге килешү никах вакытында да, аерылганнан соң да төзелергә мөмкин, барлык катнашучылар тарафыннан имзалана һәм Росреестрда мәҗбүри дәүләт теркәве узарга тиеш. Әлеге Килешүне мөстәкыйль төзү кыен булса, нотариуска аны әзерләү һәм аннан соң таныклык алу өчен мөрәҗәгать итәргә мөмкин.

3. Фатирда өлешләрне ничек бүлеп бирергә?

Натурадагы өлеш ирекле нигездә дә, суд тәртибендә дә булырга мөмкин. Беренчесе яклар арасында өлешләрне бүлешү турында килешүне күздә тота, нәтиҗәдә милеккә гомуми өлешле милек режимы билгеләнә. Әмма, тәҗрибә күрсәткәнчә, торак мәсьәләсен һәрвакыт тыныч юл белән генә хәл итеп булмый, шуңа күрә суд аша эш итәргә туры килә. Суд натурада өлеш бүлеп бирү турында карар кабул итә, ә моны эшләргә ярамый икән, йә мондый бүлеп бирү гражданнарның гомуми милкенә зур булмаган зыян китерәчәк, калган милекчеләр затка аның өлеше бәясен түләргә мәҗбүр итә ала. Эшне хәл итүнең мондый ысулында, акчалата компенсация алганнан соң, милекче үз хокукларын мөлкәттәге өлешкә югалта.

4. Нотариус кайчан кирәк?

Алыш-бирешләрнең нотариаль таныклыгы күчемсез милек белән алыш-бирешләрнең күпчелегендә мәҗбүри процедура түгел. Шулай да закон нотариустан кайбер алыш-бирешләрне раслауны таләп итә. Әйтик, Закон нигезендә, нотариус катнашыннан башка торакка гомуми өлешле милек хокукында өлешләрне сату, сатып алу, бүләк итү һәм алыштыру тыела. Моннан башка Росреестрда килешүне теркәп булмый.

5. Рәсмиләштерегез ризалык хатыны

Гаилә кодексы нигезендә, ир белән хатынның берсе уртак милек белән эш итү буенча алыш-биреш ясаганда, әйтик, сату яки бүләк иткәндә, ул икенче ир ризалыгы белән гамәлдә булыр дип көтелә. Ризалык ире өчен алыш-бирешләр таләп ителә, әгәр күчемсез милек нажито бу никахта. Язма рәвештә төзелгән ризалык нотариус тарафыннан раслана.

Иренең ризалыгы булмау ЕГРНнан сатып алынган күчемсез милек объектына яңа милекченең хокукын раслаучы өземтәдә чагыла, бу алга таба күчемсез милек объекты белән читләштерүне яки башка алыш-бирешләрне кылуны кыенлаштырырга мөмкин, чөнки мондый килешү дәгъва белдерелә.

ММЧ өчен контактлар

Татарстан Росреестры матбугат хезмәте