Росреестр җитәкчесе һәм Татарстан Президенты ЕИР булдыру буенча экспериментның башлангыч нәтиҗәләре турында фикер алыштылар

2021 елның 24 сентябре, җомга

Росреестр җитәкчесе Олег Скуфинский Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов белән очрашты. Киңәшмә ТР Хөкүмәте Йортында узды.

Очрашу барышында ведомство башлыгы Җир һәм күчемсез милек турында бердәм мәгълүмати ресурсның (ЕИР) тест контурын тәкъдим итте, аны булдыру буенча эксперимент 2021 елда РФ Хөкүмәте йөкләмәсе буенча дүрт пилот төбәктә, шул исәптән Татарстан Республикасында үткәрелә.

Проект дәүләт һәм муниципаль хакимият органнарының мәгълүмат системаларында булган төрле ресурсларны берләштерергә, аларның кабатлануын системалаштырырга һәм юкка чыгарырга тиеш. Шуның хисабына җир һәм күчемсез милек турындагы актуаль мәгълүматны эзләү кешеләр өчен җиңелрәк һәм кулай булачак, идарә итү карарларының нәтиҗәлелеге, мәгълүматларның тулылыгы һәм төгәллеге артачак, яңа уңайлы сервислар булдырылачак.  Экспериментта 10 федераль хакимият органы, «Роскосмос» дәүләт корпорациясе, шулай ук субъектларның башкарма хакимияте органнары катнаша.

«Татарстан Республикасы командаларын 2021 елның гыйнварыннан башлап пилот төбәкләрдә бердәм дәүләт имтиханнарына кертү буенча динамиканы 97% ка арттырдык; кадастр бәясеннән башка объектлар санын 94% ка киметтек; җир турындагы мәгълүматларның дәүләт фондының 100% ын цифрлаштырдык; экспериментның бөтен территориясенә 1:25 000 күләмендә картографик нигез булдырдык;пилот торак пунктларда — 1:2000 масштабында. Шулай ук проект Безгә алдынгы технологияләрне сынап карарга һәм кешеләр һәм бизнес мәнфәгатьләрендә яңа сервисларны проектларга мөмкинлек бирде. ЕИР булдыру кысаларында без геокодлаштыру, 3D-модельләштерү, территориянең икътисади потенциалын бәяләү һәм капиталь төзелешнең теркәлмәгән объектларын идентификацияләү технологияләрен сыныйбыз", - дип хәбәр итте Олег Скуфинский.

Презентация барышында Татарстан Президенты әйләнешкә кертү өчен яраклы җирләр, шулай ук гражданнар һәм бизнес өчен яңа сервислар турында мәгълүмат белән танышты.

«Татарстан Республикасы-динамик рәвештә үсә торган төбәк, халык саны буенча илдә сигезенче һәм торак төзелеше күләме буенча дүртенче. Бердәм мәгълүмати ресурста муниципалитетларның җирләре, аларны куллану мөмкинлекләре турында бөтен мәгълүмат чагылдырылачак. Бу халыкка да, инвесторларга да уңайлы. 2022 елда платформага республиканың башка шәһәрләре һәм районнары тоташа алыр дип өметләнәбез", - дип хәбәр итте Рөстәм Миңнеханов.

ММЧ өчен контактлар

Татарстан Росреестры матбугат хезмәте