Урман яшәүчеләрен язып чыгу 2021:Татарстанда селәүсенне кайда очратырга була?

2021 елның 26 октябре, сишәмбе

Селәүсен-республикада песиләр гаиләсенең бердәнбер вәкиле. Аның белән урманда очрашу-бик сирәк күренеш. Ул бик яшеренке һәм сакчыл җәнлек. Көчле тырнаклары ярдәмендә селәүсен агачларга җиңел менеп китә ала, ә озын һәм киң аяклары аңа хәтта тирән кардан да хәрәкәт итәргә мөмкинлек бирә.

Шулай итеп, кышкы маршрутны исәпкә алу  нәтиҗәләре буенча, бүгенге көндә республика урманнарында 89 хайван йөгереп һәм агачларга менеп йөри. Аларның саны стабиль.

Нигездә, аның яшәү урыннары-тоташ урман массивлары, әмма азык җитмәгәндә, селәүсен берничә дистә километрга китә ала. Аларны республиканың көньяк-көнчыгыш районнарында: Әлмәт, Лениногорск, Баулы, Зәй, Азнакай, Бөгелмә, Яшел Үзән, Биектау, Мамадыш, Кукмара, Саба, Балык Бистәсе, Минзәлә, Тукай һәм Мөслим районнарында очратырга мөмкин.