Өлешле төзелештә катнашучы гражданнар өчен мәгълүмат!

2024 елның 1 октябре, сишәмбе

"Татарстан Республикасы муниципаль районнарының һәм шәһәр округларының җирле үзидарә органнарына күпфатирлы йортларны һәм (яисә) башка күчемсез мөлкәт объектларын өлешле төзү өлкәсендә, шулай ук торак-төзелеш кооперативларының төзелеш өчен кооператив әгъзаларының акчаларын җәлеп итүгә бәйле эшчәнлеге өлкәсендә Татарстан Республикасы дәүләт вәкаләтләрен бирү турында "27.12.2007 елгы 66-ТРЗ номерлы Татарстан Республикасы Законы нигезендә күпфатирлы йорт", җирле үзидарә органнарына күпфатирлы йортларны һәм (яисә) күчемсез мөлкәтнең бүтән объектларын өлешле төзү өлкәсендә дәүләт контролен (күзәтчелеген) гамәлгә ашыру буенча Татарстан Республикасы дәүләт вәкаләтләре бирелде.

Татарстан Республикасы Дәүләт төзелеш күзәтчелеге инспекциясе турындагы Нигезләмә нигезендә (алга таба - Инспекция), Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының 2007 елның 12 ноябрендәге 622 номерлы карары белән расланган, ИНСПЕКЦИЯ Җирле үзидарә органнарының күпфатирлы йортларны һәм (яисә) күчемсез мөлкәтнең бүтән объектларын өлешле төзү өлкәсендә тикшереп торуны (күзәтчелекне) гамәлгә ашыру буенча дәүләт вәкаләтләрен гамәлгә ашыруын тикшереп тора, шулай ук җирле үзидарә органнарына мәгълүмати, консультацион, оештыру һәм методик ярдәм күрсәтә.дәүләт вәкаләтләрен гамәлгә ашырганда үзидарә.

Россия Федерациясе Төзелеш һәм торак-коммуналь хуҗалык министрлыгы өлешле төзелештә катнашу шартнамәсе буенча таләпләр хокукын бирү юлы белән өлешле төзелеш объектына хокук алучы өлешчеләргә тәкъдимнәр бирде. Мәгълүмат өлешле төзелештә катнашучы гражданнарга үз хокукларын бозуны булдырмаска мөмкинлек бирәчәк.

Өлешле төзелеш объектын өлешле төзелештә катнашу шартнамәсе буенча таләпләр хокукларын ташлама турындагы килешү (шартнамә) буенча сатып алганда потенциаль өлешчегә ташлама башкарыла торган шартнамә шартлары буенча эскроу счетында урнаштырылган акчалар суммасы һәм өлешле төзелештә катнашучы тарафыннан гамәлгә ашыручы затка түләнә торган акчалар күләме арасындагы аермага игътибар итәргә киңәш ителә.шундый ташлама.

Гражданинына исәпкә алырга кирәк, дип, әгәр бәясе, өлешләп төзүдә катнашу килешүенең кимрәк подлежащая түләү нигезендә килешү турында уступке, шул неисполнении застройщиком йөкләмәләре буенча тапшыру объектын өлешләп дольщику булачак возвращена бары тик тегесе суммасы, ул урнаштырылган счетында эскроу шартлары нигезендә, өлешләп төзүдә катнашу килешүенең.

Күчемсез милек объекты буенча ташлама турында килешү төзү юлы белән карар кабул иткәндә әлеге фактка игътибар итеп, өлешле төзелешнең потенциаль катнашучысы төзүче өлешле төзелештә катнашу шартнамәсе буенча үз йөкләмәләрен үтәмәгән очракта барлыкка килә торган куркынычларны тулысынча бәяли һәм әзерли алачак.